با همکاری مشترک دانشگاه پیام نور و انجمن روانشناسی سلامت

برای دریافت راهنمای نگارش مقاله کلیک کنید.

دریافت فایل مشخصات نویسندگان(الزامی)

دریافت فایل تعهدنامه(الزامی)

برای دریافت فرم تعارض منافع کلیک نمایید(الزامی)

دستورالعمل  نگارش مقاله از سال 1402 به بعد بر اساس فایل های ارسالی در راهنمای نویسندگان است. 

دستورالعمل تدوین مقاله مجلات علمی- پژوهشی دانشگاه پیام نور

   نحوه ارسال مقاله: ارسال مقاله منحصراً از طریق سامانه الکترونیکی مجله به آدرس http://hpj.journals.pnu.ac.ir

انجام می‌شود.مقاله لازم است دقیقا بر اساس فایل اول بارگذاری شده در بالا(راهنمای نگارش مقاله) تنظیم شود.

شرایط پذیرش مقاله:

1-      مقاله‌های ارسالی باید در زمینه­ تخصصی نشریه و دارای جنبه آموزشی یا پژوهشی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.

2-      مقاله‌های برگرفته از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو و با تاییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌شود. مقالات برگرفته از پایان نامه و طرح باید در پاورقی صفحه اول مقاله به این موضوع اشاره شود.

3-      علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در دامنه تخصصی مجله، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد یا هم‌زمان برای سایر نشریه­ ها ارسال نشده باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شوند.

4-      زبان رسمی نشریه فارسی و همراه با چکیده انگلیسی گسترده یا مبسوط است.

5-       مقاله‌های ترجمه شده از زبان­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود.

6-      نشریه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­ های پذیرش شده آزاد است و از بازگرداندن مقاله‌های دریافتی معذور است.با توجه به اینکه برخی مقالات در بررسی اولیه اعضای هیات تحریریه،سردبیر و مدیر مسئول و دبیرتخصصی قبل از ورود به مرحله داوری رد می شوند الزامی به صفحه آرایی مقاله نمی باشد اما رعایت سرتیتر ها و ساختار محتوایی لازم است.

7-      مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به لحاظ علمی و حقوقی و مسئولیت آراء و نظرات ارائه شده به عهده نویسنده‌ی مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

8-      مقاله‌های علمی- مروری از نویسندگان مجرب در زمینه­ های تخصصی در صورتی پذیرش می‌شود که به منابع معتنابهی استناد شده و نوآوری خاصی داشته باشد.

ذکر حداقل دو  منبع مرتبط، از مقالات دو سال اخیر چاپ شده فصلنامه علمی پژوهشی روان شناسی سلامت ضروری است.

9-      اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

10- از خرداد 1402 ارسال مقاله بر اساس فرمت جدید فصلنامه می باشد. در صورت امکان، به‌ترتیب اولویت از مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده کنید.از هر نویسنده در هر سال، تنها دو مقاله بررسی و در صورت تایید، یک مقاله چاپ خواهد شد، با رعایت ضوابط نشریه، اگر حتی یکی از نویسندگان مقاله، مقاله‌ای در دست چاپ و یا بررسی در این نشریه داشته باشد، از دریافت مقاله جدید معذوریم یا نوبت چاپ آن به سال بعد با رعایت همین مقررات انتقال خواهد یافت.

11- دستورهای نقطه گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه (.)، کاما (،) و علامت سوال (؟) لازم نیست، ولی بعد از آنها، درج یک فاصله الزامی است.رعایت نیم‌فاصله‌ها در تایپ مقاله الزامی است

12-  کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که دارای شکل/ جدول/ تصویر می‌باشند، دارای قطع یکسان و شماره صفحه در پاورقی باشد و حداکثر حجم مقاله‌ها همراه  با جدول‌ها و نمودارها نباید از 20 صفحه ‌(6000 کلمه) بیشتر باشد

13-  مقاله ها منحصراً از طریق پایگاه نشریه دریافت می‌شود و به مقاله­ های ارسال شده از طریق نامه یا پست الکترونیک نشریه ترتیب اثر داده نخواهد شد.عنوان فایل های بارگذاری شده در سایت برای فایل مقاله نام "اصل مقاله بی نام" و برای مشخصات نویسندگان نام "مشخصات نویسندگان" انتخاب شود. تعهد نامه نیز  در سایت بارگذاری شود.

-        نویسندگان باید چهار فایل را در سامانه مجله بارگذاری کنند:ا-فایل مشخصات نویسندگان طبق فرمت قابل دانلود و ارایه شده در بالای صفحه 2- فایل بدون نام نویسندگان مقاله بر اساس فرمت فایل قابل دانلود و ارایه شده در بالا(تیترها و الگوی ارایه شده در فایل الگو رعایت شود) دقت شود در سربرگ ها و پاورقی ها مشخصاتی از نویسندگان مشخص نباشد.و 3- فایل تعهد نامه قابل دانلود در بالای همین صفحه و 4- فرم تعارض منافع

لازم است نویسندگان هنگام ثبت نام، مشخصات همه نویسندگان و شناسنامه علمی آنها را به طور کامل به دو زبان فارسی و انگلیسی در سامانه ثبت نمایند.مسئولیت ثبت نادرست اطلاعات نویسندگان به عهده نویسنده مسئول خواهد بود و مجله مسئولیتی در قبال نشر ناقص یا نادرست مشخصات نویسندگان نخواهد داشت.مشخصات فارسی و انگلیسی نویسندگان دقیقا بر اساس دستورالعمل پژوهش دانشگاه نویسندگان و با ذکر(درجه یا مرتبه علمی نویسندگان،گروه یا رشته یا دانشکده، دانشگاه) باشد.بدیهی است ترتیب و شیوه نگارش بر اساس قوانین هر دانشگاه می باشد اما مشخصات نویسندگان باید حداقل شامل سه ویژگی 1-درجه یا مرتبه علمی 2-گروه یا رشته یا دانشکده و 3-دانشگاه باشد. اضافه کردن شهر و کشور متناسب با شرایط هر دانشگاه مانعی ندارد.

اعداد نوشته شده در متن فارسی حتما فارسی نوشته شوند.فقط اعداد نوشته شده در چکیده انگلیسی و منابع انگلیسی به صورت انگلیسی نوشته شود.اعداد موجود در تمام جداول به صورت فارسی نوشته شوند.جدول های موجود در متن، حتما حداقل 3 سانتی متر از  راست و چپ حاشیه صفحه فاصله داشته باشد.و بر اساس دستورالعمل APA  ترسیم شوند.


حروف اول در کلمات عنوان انگلیسی، بزرگ نوشته شود ، به غیر از حروف اضافه ( مانند قالب نمونه).

         هنگام ارسال یا ویرایش مقاله دقت داشته باشید که چکیده فارسی و انگلیسی و کلیدواژه­ های فارسی و انگلیسی و همچنین مشخصات خواسته شده نویسندگان (فارسی و انگلیسی)به دقت در سامانه نیز نوشته شوند و در صورت تغییر، در سامانه اصلاح شوند. مقالات فاقد این اطلاعات در سیستم بررسی نمی‌شوند.

لازم است در فایل مقاله چکیده گسترده یا مبسوط انگلیسی(حداقل 450 کلمه و حداکثر 600 کلمه با بسط روش،یافته و نتیجه گیری)اضافه شود.

  • صفحه اول:  -    عنوان کامل مقاله به فارسی: عنوان مقاله که در وسط صفحه اول نوشته می‌شود باید خلاصه و گویا بوده و بیانگر موضوع تحقیق باشد و از 20 کلمه تجاوز نکند. از درج اسامی نگارنده‌(گان) در صفحه اول مقاله اجتناب شود.

-      چکیده فارسی: شامل شرح مختصر و جامعی از محتوای مقاله با تأکید بر طرح مسأله، هدف‌ها، روش‌ها و نتیجه‌گیری است. چکیده  حداکثر در 220 کلمه تنظیم شود. این بخش از مقاله در عین اختصار باید گویای روش کار و برجسته‌ترین نتایج تحقیق بدون استفاده از کلمات اختصاری تعریف نشده، جدول، شکل و منابع باشد.

چکیده فارسی شامل این تیترها می باشد : مقدمه – روش – یافته ها – نتیجه گیری  و کلمات کلیدی است.

-         کلید واژگان فارسی: (3 تا 7 واژه) واژه‌های کلیدی به نحوی تعیین گردند که بتوان از آنها جهت تهیه فهرست موضوعی (Index) استفاده نمود.

-      چکیده انگلیسی Abstract و کلید واژگان انگلیسی: (برگردان کامل عنوان، متن و واژگان کلیدی چکیده فارسی).

چکیده انگلیسی شامل : Objective – Method – Findings – Conclusion – Keywords است.

لازم است در فایل مقاله چکیده مبسوط انگلیسی(حداقل 450 کلمه و حداکثر 600 کلمه با بسط یافته و نتیجه گیری)اضافه شود.

  • سایر صفحه­ ها:   -    مقدمه: باید با طرح مسئله و مرور پژوهش­های انجام شده، هدف پژوهش راتوجیه کند و به خصوص نوآوری در تحقیق را بطور واضح بیان نماید.

-            روش: توضیح روش­های شناسایی و ارزیابی، مواد و وسایل به کار رفته، شیوه اجرای پژوهش و طرح آماری باید کاملاً گویا بوده و در آن مشخصات محل، زمان و نحوه اجرای آزمایش همراه با روش جمع آوری داده ها و پردازش و تحلیل آماری آنها ارائه شوند. حتی المقدور از شرح جزئیات پرهیز و فقط به ارایه اصول با ذکر مأخذ اکتفا شود. روش های ابداعی یا موارد خاصی که برای اولین بار بکار گرفته شده است به­ طور کامل شرح داده شوند.ذکر ملاحظات اخلاقی در این قسمت ضروری است.

-           یافته ها: برای ارائه منطقی و اصولی نتایج کمی و کیفی به دست آمده (در صورت نیاز با استفاده از جدول و نمودار و طبقه بندی نتایج). هر جدول از شماره، عنوان، سرستون‌ها و متن جدول تشکیل می‌شود.فرمت ترسیم جدول ها حتما بر اساس APA باشد(مثلا،خط عمود در جدول وجود ندارد) عنوان هر جدول‎ در بالای آن درج شود. پس از کلمه "جدول" و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد. از ارسال جداول و نمودارها به صورت تصویر خودداری گردد.اعداد موجود در تمام جداول به صورت فارسی نوشته شوند.

-         نتیجه­ گیری و بحث: بحث و تبیین نتایج به دست آمده با توجه به هدف پژوهش و یافته­ های سایر پژوهش­ها.

-         جدولها و نمودارها در متن و بر اساس فرمت APA بدون خط عمود ذکر شوند.

-         نتایج و بحث باید توام ارائه گردد. نتایج مقاله با استناد به منابع علمی مستند و مرتبط با موضوع مقاله، مورد بحث و تحلیل قرار گرفته و نتایج جدید علمی و نوآوری در تحقیق به دقت و با دلایل روشن ارائه گردند. نتایج عددی یک موضوع، تنها به یک صورت (شکل یا جدول) ارائه شوند.

-         کلیه شکل‎ها، نمودارها و تصاویر با واژه "شکل" نامگذاری شده و عنوان شکل‎ در زیر آن درج شود. برای درج عنوان هر شکل، پس از کلمه شکل و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد.

-         شماره جدول(ها)، شکل(ها)، تصویر(ها) و نمودار(ها) به ترتیب ارائه نتایج آنها در مقاله تعیین شود و در متن مقاله قرار گیرد.

-         تعارض منافع و سپاسگزاری: در این بخش که حداکثر در چهار سطر تنظیم می­ شود، از اشخاص حقیقی و حقوقی که در راهنمایی یا انجام تحقیق مساعدت نموده‌اند یا در تأمین بودجه، امکانات و لوازم تحقیق نقش مؤثری داشته‌اند، سپاسگزاری گردد.تعارض منافع نیز در یک جمله بیان شود.

-      معادل انگلیسی نام­های خارجی در پانوشت ذکر شود.

  • منابع فارسی و انگلیسی به ترتیب حروف الفبا باشند.منبع گذاری در متن فارسی دقیقا مانند قالب انجام شود.
  • منابع فارسی پایانی لازم است به انگلیسی نیز برگردان شوند.
  • درج کد DOI منابع الزامی است.

-          منابع و مآخذ: ارجاع مأخذ در متن مقاله داخل پرانتز به روش APA مشخص شود و در قسمت مراجع مشخصات کامل منبع به ترتیب حروف الفبا آورده شود. فقط منابع استفاده شده در متن، در فهرست منابع مورد استفاده ارائه شوند.منابع فارسی در ابتدا و سپس منابع انگلیسی ذکر شود.منابع باید مستند و معتبر بوده و به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نویسنده(گان) مرتب شوند. ذکر منابع در متن مقاله با ارجاع به نگارنده‌(گان) و سال انتشار منبع صورت گیرد.ذکر حداقل دو منبع از مقالات پیشین فصلنامه روانشناسی سلامت ضروری است.مرور تحقیقات جدید(پنج سال گذشته) و عدم استفاده از منابع نامعتبر و قدیمی مورد تاکید داوران می باشد.

نحوه ارجاع در داخل متن (به روش APA می باشد)

  • برای منابعی که یک یا چند نویسنده دارد: (نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، سال، صفحه)
  • · برای منابعی که از نوشته­ی دیگران نقل قول شده است: (نقل از ....، سال، صفحه)
  • · برای منابع اینترنتی (نام خانوادگی نویسنده یا نام فایل html، تاریخ یا تاریخ دسترسی به صورت روز، ماه، سال)

نحوه ارجاع در قسمت منابع در پایان مقاله -منابع در دو قسمت فارسی و انگلیسی ارایه شود و بر اساس نام خانوادگی نویسنده مرتب شوند-(توجه: در صورت مشخص نبودن نویسنده، تاریخ نشر یا ناشر از عبارت­های بی­نا بی­تا و بی­جا استفاده شود) روش منبع نویسی APA می باشد که دستورالعمل اصلی آن در صفحه اصلی سایت قرار گرفته است.

  • نویسندگان محترم برای آشنایی با منبع نویسی به روش APA و مشاهده مثال های متعدد می توانند از لینک https://apastyle.apa.org/ یا نرم افزار اندنوت استفاده کنند.

- مقالاتی که بر اساس مندرجات این راهنما و فایل فرمت ارایه شده در ابتدای این صفحه تهیه نشده باشند، بررسی نخواهند شد.

- مسئولیت هر مقاله از نظر علمی، ترتیب اسامی و پیگیری به عهده نویسنده مسئول آن خواهد بود. نویسنده مسئول باید تعهدنامه ارسال مقاله را از سایت دانلود و پس از اخذ امضای تمامی نویسندگان به دبیرخانه مجله ارسال نماید.

- تعداد و ردیف نویسندگان مقاله به همان صورتی که در نسخه اولیه و زمان ارائه به دفتر مجله مشخص شده، مورد قبول است و تقاضای حذف یا تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان فقط قبل از داوری نهایی و با درخواست کتبی تمامی نویسندگان و اعلام علت امر قابل بررسی است.

- مقالات توسط هیأت تحریریه و با همکاری هیأت داوران ارزیابی شده و در صورت تصویب، طبق ضوابط مجله در نوبت چاپ قرار خواهند گرفت. هیأت تحریریه و داوران مجله در رد یا قبول، اصلاح مقالات و بررسی هر گونه درخواست نویسنده(گان)، دارای اختیار کامل می‌باشند.

- گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیأت تحریریه توسط سردبیر مجله صادر و به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید.نوسنده موظف است تا مراحل نهایی و چاپ با مجله همکاری نماید و عدم همکاری نهایی مقاله را از نوبت چاپ خارج خواهد کرد.

بعد از داوری  مقاله سه میلیون ریال(سیصد هزار تومان) و برای چاپ مقاله سه  میلیون ریال(سیصد هزار تومان) از طریق سامانه دریافت می شود.