با همکاری مشترک دانشگاه پیام نور و انجمن روانشناسی سلامت

برای دریافت قالب متن مقاله(از تیرماه 1402 اختیاری) کلیک کنید.

دریافت فایل مشخصات نویسندگان(الزامی)

دریافت فایل تعهدنامه(الزامی)

برای دریافت فرم تعارض منافع کلیک نمایید(الزامی)

 

دستورالعمل تدوین مقاله مجلات علمی- پژوهشی دانشگاه پیام نور

   نحوه ارسال مقاله: ارسال مقاله منحصراً از طریق سامانه الکترونیکی مجله به آدرس http://hpj.journals.pnu.ac.ir

انجام می‌شود.

شرایط پذیرش مقاله:

1-      مقاله‌های ارسالی باید در زمینه­ تخصصی نشریه و دارای جنبه آموزشی یا پژوهشی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.

2-      مقاله‌های برگرفته از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو و با تاییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌شود. مقالات برگرفته از پایان نامه و طرح باید در پاورقی صفحه اول مقاله به این موضوع اشاره شود.

3-      علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در دامنه تخصصی مجله، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد یا هم‌زمان برای سایر نشریه­ ها ارسال نشده باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شوند.

4-      زبان رسمی نشریه فارسی است.

5-       مقاله‌های ترجمه شده از زبان­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود.

6-      نشریه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­ های پذیرش شده آزاد است و از بازگرداندن مقاله‌های دریافتی معذور است.با توجه به اینکه برخی مقالات در بررسی اولیه اعضای هیات تحریریه،سردبیر و مدیر مسئول و دبیرتخصصی قبل از ورود به مرحله داوری رد می شوند الزامی به صفحه آرایی مقاله نمی باشد اما رعایت سرتیتر ها و ساختار محتوایی لازم است.

7-      مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به لحاظ علمی و حقوقی و مسئولیت آراء و نظرات ارائه شده به عهده نویسنده‌ی مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

8-      مقاله‌های علمی- مروری از نویسندگان مجرب در زمینه­ های تخصصی در صورتی پذیرش می‌شود که به منابع معتنابهی استناد شده و نوآوری خاصی داشته باشد.

ذکر حداقل دو  منبع مرتبط از مقالات دو سال اخیر چاپ شده فصلنامه علمی پژوهشی روان شناسی سلامت ضروری است.

9-      اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

10- از خرداد 1402 نیازی به ارسال مقاله بر اساس فرمت فصلنامه نمیباشد، پس از پذیرش،  از نویسنده درخواست خواهد شد که مقاله بر اساس فرمت تدوین شود.در صورت امکان، به‌ترتیب اولویت از مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده کنید.از هر نویسنده در هر سال، تنها دو مقاله بررسی و در صورت تایید، چاپ خواهد شد، با رعایت ضوابط نشریه، اگر حتی یکی از نویسندگان مقاله، مقاله‌ای در دست چاپ و یا بررسی در این نشریه داشته باشد، از دریافت مقاله جدید معذوریم یا نوبت چاپ آن به سال بعد با رعایت همین مقررات انتقال خواهد یافت.

11- دستورهای نقطه گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه (.)، کاما (،) و علامت سوال (؟) لازم نیست، ولی بعد از آنها، درج یک فاصله الزامی است.رعایت نیم‌فاصله‌ها در تایپ مقاله الزامی است

12-  کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که دارای شکل/ جدول/ تصویر می‌باشند، دارای قطع یکسان و شماره صفحه در پاورقی باشد و حداکثر حجم مقاله‌ها همراه  با جدول‌ها و نمودارها نباید از 20 صفحه ‌(6000 کلمه) بیشتر باشد

13-  مقاله ها منحصراً از طریق پایگاه نشریه دریافت می‌شود و به مقاله­ های ارسال شده از طریق نامه یا پست الکترونیک نشریه ترتیب اثر داده نخواهد شد.عنوان فایل های بارگزاری شده در سایت برای فایل مقاله نام "اصل مقاله بی نام" و برای مشخصات نویسندگان نام "مشخصات نویسندگان" انتخاب شود. تعهد نامه نیز  در سایت بارگزاری شود.

-        نویسندگان باید چهار فایل را در سامانه مجله بارگذاری کنند:ا-فایل مشخصات نویسندگان طبق فرمت قابل دانلود و ارایه شده در بالای صفحه 2- فایل بدون نام نویسندگان مقاله بر اساس فرمت فایل قابل دانلود و ارایه شده در بالا(تیترها و الگوی ارایه شده در فایل الگو رعایت شود) دقت شود در سربرگ ها و پاورقی ها مشخصاتی از نویسندگان مشخص نباشد.و 3- فایل تعهد نامه قابل دانلود در بالای همین صفحه و 4- فرم تعارض منافع

لازم است نویسندگان هنگام ثبت نام، مشخصات همه نویسندگان و شناسنامه علمی آنها را به طور کامل به دو زبان فارسی و انگلیسی در سامانه ثبت نمایند.مسئولیت ثبت نادرست اطلاعات نویسندگان به عهده نویسنده مسئول خواهد بود و مجله مسئولیتی در قبال نشر ناقص یا نادرست مشخصات نویسندگان نخواهد داشت.مشخصات فارسی و انگلیسی نویسندگان دقیقا بر اساس دستورالعمل پژوهش دانشگاه نویسندگان و با ذکر(درجه یا مرتبه علمی نویسندگان،گروه یا رشته یا دانشکده، دانشگاه) باشد.بدیهی است ترتیب و شیوه نگارش بر اساس قوانین هر دانشگاه می باشد اما مشخصات نویسندگان باید حداقل شامل سه ویژگی 1-درجه یا مرتبه علمی 2-گروه یا رشته یا دانشکده و 3-دانشگاه باشد. اضافه کردن شهر و کشور متناسب با شرایط هر دانشگاه مانعی ندارد.

اعداد نوشته شده در متن فارسی حتما فارسی نوشته شوند.فقط اعداد نوشته شده در چکیده انگلیسی و منابع انگلیسی به صورت انگلیسی نوشته شود.اعداد موجود در تمام جداول به صورت فارسی نوشته شوند.جدول های موجود در متن، حتما حداقل 3 سانتی متر از  راست و چپ حاشیه صفحه فاصله داشته باشد.و بر اساس دستورالعمل APA  ترسیم شوند.


حروف اول در کلمات عنوان انگلیسی، بزرگ نوشته شود ، به غیر از حروف اضافه ( مانند قالب نمونه).

         هنگام ارسال یا ویرایش مقاله دقت داشته باشید که چکیده فارسی و انگلیسی و کلیدواژه­ های فارسی و انگلیسی و همچنین مشخصات خواسته شده نویسندگان (فارسی و انگلیسی)به دقت در سامانه نیز نوشته شوند و در صورت تغییر، در سامانه اصلاح شوند. مقالات فاقد این اطلاعات در سیستم بررسی نمی‌شوند.

 • صفحه اول:  -    عنوان کامل مقاله به فارسی: عنوان مقاله که در وسط صفحه اول نوشته می‌شود باید خلاصه و گویا بوده و بیانگر موضوع تحقیق باشد و از 20 کلمه تجاوز نکند. از درج اسامی نگارنده‌(گان) در صفحه اول مقاله اجتناب شود.

-      چکیده فارسی: شامل شرح مختصر و جامعی از محتوای مقاله با تأکید بر طرح مسأله، هدف‌ها، روش‌ها و نتیجه‌گیری است. چکیده  حداکثر در 220 کلمه تنظیم شود. این بخش از مقاله در عین اختصار باید گویای روش کار و برجسته‌ترین نتایج تحقیق بدون استفاده از کلمات اختصاری تعریف نشده، جدول، شکل و منابع باشد.

چکیده فارسی شامل : مقدمه – روش – یافته ها – نتیجه گیری  و کلمات کلیدی است.

-         کلید واژگان فارسی: (3 تا 7 واژه) واژه‌های کلیدی به نحوی تعیین گردند که بتوان از آنها جهت تهیه فهرست موضوعی (Index) استفاده نمود.

-      چکیده انگلیسی Abstract و کلید واژگان انگلیسی: (برگردان کامل عنوان، متن و واژگان کلیدی چکیده فارسی).

چکیده انگلیسی شامل : Objective – Method – Findings – Conclusion – Keywords است.

 • سایر صفحه­ ها:   -    مقدمه: باید با طرح مسئله و مرور پژوهش­های انجام شده، هدف پژوهش راتوجیه کند و به خصوص نوآوری در تحقیق را بطور واضح بیان نماید.

-            روش: توضیح روش­های شناسایی و ارزیابی، مواد و وسایل به کار رفته، شیوه اجرای پژوهش و طرح آماری باید کاملاً گویا بوده و در آن مشخصات محل، زمان و نحوه اجرای آزمایش همراه با روش جمع آوری داده ها و پردازش و تحلیل آماری آنها ارائه شوند. حتی المقدور از شرح جزئیات پرهیز و فقط به ارایه اصول با ذکر مأخذ اکتفا شود. روش های ابداعی یا موارد خاصی که برای اولین بار بکار گرفته شده است به­ طور کامل شرح داده شوند.ذکر ملاحظات اخلاقی در این قسمت ضروری است.

-           یافته ها: برای ارائه منطقی و اصولی نتایج کمی و کیفی به دست آمده (در صورت نیاز با استفاده از جدول و نمودار و طبقه بندی نتایج). هر جدول از شماره، عنوان، سرستون‌ها و متن جدول تشکیل می‌شود.فرمت ترسیم جدول ها حتما بر اساس APA باشد(مثلا،خط عمود در جدول وجود ندارد) عنوان هر جدول‎ در بالای آن درج شود. پس از کلمه "جدول" و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد. از ارسال جداول و نمودارها به صورت تصویر خودداری گردد.اعداد موجود در تمام جداول به صورت فارسی نوشته شوند.

-         نتیجه­ گیری و بحث: بحث و تبیین نتایج به دست آمده با توجه به هدف پژوهش و یافته­ های سایر پژوهش­ها.

-         جدولها و نمودارها در متن و بر اساس فرمت APA بدون خط عمود ذکر شوند.

-         نتایج و بحث باید توام ارائه گردد. نتایج مقاله با استناد به منابع علمی مستند و مرتبط با موضوع مقاله، مورد بحث و تحلیل قرار گرفته و نتایج جدید علمی و نوآوری در تحقیق به دقت و با دلایل روشن ارائه گردند. نتایج عددی یک موضوع، تنها به یک صورت (شکل یا جدول) ارائه شوند.

-         کلیه شکل‎ها، نمودارها و تصاویر با واژه "شکل" نامگذاری شده و عنوان شکل‎ در زیر آن درج شود. برای درج عنوان هر شکل، پس از کلمه شکل و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد.

-         شماره جدول(ها)، شکل(ها)، تصویر(ها) و نمودار(ها) به ترتیب ارائه نتایج آنها در مقاله تعیین شود و در متن مقاله قرار گیرد.

-         تعارض منافع و سپاسگزاری: در این بخش که حداکثر در چهار سطر تنظیم می­ شود، از اشخاص حقیقی و حقوقی که در راهنمایی یا انجام تحقیق مساعدت نموده‌اند یا در تأمین بودجه، امکانات و لوازم تحقیق نقش مؤثری داشته‌اند، سپاسگزاری گردد.تعارض منافع نیز در یک جمله بیان شود.

-      معادل انگلیسی نام­های خارجی در پانوشت ذکر شود.

- منابع فارسی و انگلیسی به ترتیب حروف الفبا باشند.منبع گذاری در متن فارسی دقیقا مانند قالب انجام شود.

-          منابع و مآخذ: ارجاع مأخذ در متن مقاله داخل پرانتز به روش APA مشخص شود و در قسمت مراجع مشخصات کامل منبع به ترتیب حروف الفبا آورده شود. فقط منابع استفاده شده در متن، در فهرست منابع مورد استفاده ارائه شوند.منابع فارسی در ابتدا و سپس منابع انگلیسی ذکر شود.منابع باید مستند و معتبر بوده و به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نویسنده(گان) مرتب شوند. ذکر منابع در متن مقاله با ارجاع به نگارنده‌(گان) و سال انتشار منبع صورت گیرد.ذکر حداقل دو منبع از مقالات پیشین فصلنامه روانشناسی سلامت ضروری است.مرور تحقیقات جدید(پنج سال گذشته) و عدم استفاده از منابع نامعتبر و قدیمی مورد تاکید داوران می باشد.

نحوه ارجاع در داخل متن (به روش APA می باشد)

 • برای منابعی که یک یا چند نویسنده دارد: (نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، سال، صفحه)
 • · برای منابعی که از نوشته­ی دیگران نقل قول شده است: (نقل از ....، سال، صفحه)
 • · برای منابع اینترنتی (نام خانوادگی نویسنده یا نام فایل html، تاریخ یا تاریخ دسترسی به صورت روز، ماه، سال)

نحوه ارجاع در قسمت منابع در پایان مقاله -منابع در دو قسمت فارسی و انگلیسی ارایه شود و بر اساس نام خانوادگی نویسنده مرتب شوند-(توجه: در صورت مشخص نبودن نویسنده، تاریخ نشر یا ناشر از عبارت­های بی­نا بی­تا و بی­جا استفاده شود) روش منبع نویسی APA می باشد که دستورالعمل اصلی آن در صفحه اصلی سایت قرار گرفته است.

 • کتاب: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.
 • کتابی که به جای مؤلف با عنوان سازمان­ها یا نهادها منتشر شده است: نام سازمان­ یا نهاد. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: مؤلف. نوبت ویرایش یا چاپ.
  • فصلی از یک کتاب یا مقاله­ای از یک مجموعه مقاله که به­وسیله افراد مختلف نوشته شده اما مؤسسه یا افراد معینی آن را گردآوری و به چاپ رسانده­اند: نام نویسنده/ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان مقاله. در نام گردآورنده ( گردآورنده)، نام مجموعه مقالات، (شماره صفحه­هایی که فصل کتاب یا مقاله در آن درج شده). محل نشر: ناشر.
  • · کتابی که مؤلف خاصی ندارد: عنوان کتاب. (سال انتشار). محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.
  • · کتاب ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان. (سال ترجمه). عنوان کتاب به فارسی. نام و نام خانوادگی مترجم/ مترجمان. محل نشر: ناشر.
  • · پایان­نامه: نام خانوادگی، نام نگارنده پایان­نامه. (سال). عنوانپایان­نامه. ذکر پایان نامه بودن منبع. دانشگاه.
   • مقاله: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان (سال ) عنوان مقاله، نام نشریه. صاحب امتیاز، سال ، دوره یا شماره، شماره صفحه­هایی که مقاله در آن درج شده.
   • مقاله­های چاپ شده در روزنامه­ها: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال، روز ماه) عنوان مقاله؛ نام روزنامه، شماره صفحه.
   • مقاله ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال ) عنوان مقاله، ( نام و نام خانوادگی مترجم با ذکر عنوان مترجم) نام نشریه­ای که مقاله ترجمه شده در آن درج شده . صاحب امتیاز، سال ، دوره یا شماره، شماره صفحه­ها.

منابع قابل دسترس از طریق شبکه جهانی وب یا منابع الکترونیکی

 • کتاب و مجموعه مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده.عنوان کتاب. محل نشر: ناشر، تاریخ انتشار. تاریخ آخرین ویرایش در صورت موجود بودن ؛ ] نوع رسانه مشخص شود [On Line, DVD,…،. ] تاریخ مشاهده [.
 • کتاب و مجموعه مقالات بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.عنوان کتاب. ] CD-ROM [. محل نشر: ناشر، تاریخ انتشار.
 • پایان نامه: نام خانوادگی، نام نویسنده. «عنوان پایان نامه»، مقطع تحصیلی و رشته، نام دانشکده، دانشگاه، سال دفاع.] نوع رسانه [On Line …،. ] تاریخ مشاهده [
 • چکیده مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». ] ذکر واژه چکیده [. نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). ]نوع رسانه [On Line, ….. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله کنفرانس یا سمینار: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». عنوان سمینار یا همایش (محل و تاریخ برگزاری روز، ماه، سال). تاریخ انتشار یا آخرین ویرایش: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). ] نوع رسانه [. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله­های قابل دسترس از طریق سایت­ها یا صفحات خانگی: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام سایت یا صفحه خانگی. تاریخ انتشار یا آخرین روزآمد شدن)] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله­های مجلات الکترونیکی: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه. ] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله­های مجلات الکترونیکی بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، ] CD-ROM [. دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن).
 • مقاله­های الکترونیکی مجلات چاپی: .نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن)..] تاریخ مشاهده [.
 • مقاله­های الکترونیکی مجلات چاپی بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، ]ذکر واژه CD-ROM [. دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه
 • اطلاعات متعلق به شخصی خاص: نام خانوادگی، نام صاحب صفحه اصلی. ] ذکر واژه صفحه اصلی [Homepage..] نوع رسانه [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • اطلاعات متعلق به سازمان یا نهادی خاص: عنوان سایت. ] ذکر واژه صفحه اصلی [Homepage.. تاریخ انتشار یا آخرین ویرایش (در صورت موجود بودن). ] نوع رسانه[.. ] تاریخ مشاهده [.
 • فایل صوتی: نام خانوادگی، نام صاحب فایل. «نام فایل»  ]  [Sound File.(ذکر فرمت فایل)] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.
 • فایل تصویری: نام خانوادگی، نام صاحب فایل. «نام فایل»] [Image File. (ذکر فرمت فایل)] Online [.. ] تاریخ مشاهده[.
 • فایل ویدئویی: «نام فایل» ] [Video File. (ذکر فرمت فایل) ] Online [. < نشانی دسترسی >. ] تاریخ مشاهده[.
 • پست الکترونیکی: نام خانوادگی، نام فرستنده نامه. < نشانی الکترونیکی فرستنده >. تاریخ ارسال نامه، روز، ماه، سال. «موضوع نامه» نام و نام خانوادگی، گیرنده نامه. < نشانی الکترونیکی گیرنده >. تاریخ ارسال نامه، روز، ماه، سال.
 • نویسندگان محترم برای آشنایی با منبع نویسی به روش APA و مشاهده مثال های متعدد می توانند از لینک https://apastyle.apa.org/ یا نرم افزار اندنوت استفاده کنند.

- مقالاتی که بر اساس مندرجات این راهنما و فایل فرمت ارایه شده در ابتدای این صفحه تهیه نشده باشند، بررسی نخواهند شد.

- مسئولیت هر مقاله از نظر علمی، ترتیب اسامی و پیگیری به عهده نویسنده مسئول آن خواهد بود. نویسنده مسئول باید تعهدنامه ارسال مقاله را از سایت دانلود و پس از اخذ امضای تمامی نویسندگان به دبیرخانه مجله ارسال نماید.

- تعداد و ردیف نویسندگان مقاله به همان صورتی که در نسخه اولیه و زمان ارائه به دفتر مجله مشخص شده، مورد قبول است و تقاضای حذف یا تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان فقط قبل از داوری نهایی و با درخواست کتبی تمامی نویسندگان و اعلام علت امر قابل بررسی است.

- مقالات توسط هیأت تحریریه و با همکاری هیأت داوران ارزیابی شده و در صورت تصویب، طبق ضوابط مجله در نوبت چاپ قرار خواهند گرفت. هیأت تحریریه و داوران مجله در رد یا قبول، اصلاح مقالات و بررسی هر گونه درخواست نویسنده(گان)، دارای اختیار کامل می‌باشند.

- گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیأت تحریریه توسط سردبیر مجله صادر و به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید.نوسنده موظف است تا مراحل نهایی و چاپ با مجله همکاری نماید و عدم همکاری نهایی مقاله را از نوبت چاپ خارج خواهد کرد.

بعد از داوری  مقاله سه میلیون ریال(سیصد هزار تومان) و برای چاپ مقاله سه  میلیون ریال(سیصد هزار تومان) از طریق سامانه دریافت می شود.